Záhony a mikroklima - bylinková spirála

Bylinková spirála nejlépe ilustruje způsob tvorby mikroklimat. Je to záhon stočený do spirály. Spirála začíná malým jezírkem, může to být třeba starý hrnec nebo umyvadlo. Je otočeno k severu. Místo hned za jezírkem má k dispozici dostatek vody a je spirálou stíněno, takže je vhodné pro rostliny, vyžadující vlhko a stín. Pokračuje polostínem, na vrcholu, otočeném k jihu se daří bylinám teplomilným. Pro pohodlný sběr bylin, ale i její estetickou působivost, je vhodné spirálu umístit blízko domu. Na její výstavbu jsou vhodné kameny, ale můžeme použít i jiné materiály, pokud je máme k dispozici.

Příklady bylin, vhodných pro různá stanoviště:

  • pro vlhčí místa: máta, lichořeřišnice, kozlík, potočnice
  • nenáročné: kopr, brutnák, rozmarýn, šalvěj, estragon, fenykl, koriandr, kerblík, meduňka, česnek, řeřicha, petržel
  • teplomilné: levandule, dobromysl, saturejka, mateřídouška, tymián

 

Způsob výstavby (podle ing. arch. E. Nagyho):
Základové kameny ukládáme do pískového lůžka, vytvořeného v rýze, vykopané na hloubku jednoho rýče. Kameny osazujeme zešikma, směrem ke středu spirály, podobně jako při stavbě suché zídky. Stěny spirály se rovnoměrně zvyšují od jezírka v pravotočivém směru až do vrcholu ve výšce cca 80 cm. Vzniklá políčka je vhodné podsypat drenážní kamennou a štěrkovou vrstvou, na kterou navozíme zeminu, získanou vyhloubením jezírka.

 


Pokračovat v tomto tématu můžete v sekci záhony a mikroklima.

Permakultura je vytvoření malého ráje
zde na zemi. (Bill Mollison)

Více o permakultuře najdete zde.

Člověk může být opravdovým člověkem jen v přiorozené harmonii s přírodou, zvířaty, rostlinami, větrem a vodou, nebem a zemí.
(Klaus-Michael Meyer-Abich)