Kvetoucí lékárna

Utajované hvězdy našich zahrad jsou všeumělové. Léčivé byliny oslovují všechny naše smysly: jsou krásné na pohled, příjemně voní, dobře chutnají a prospívají také našemu tělu i duchu. Co může být krásnějšího, než se nechat hýčkat od někoho, kdo je taktomnohostranně nadaný? Babky bylinářky byly pronásledovány jako čarodejnice a tajuplné léčivé byliny odsouzeny jako kacířské. Byl to konec tohoto prastarého učení? Nikoliv! 
Léčivé látky v bylinkách neztratily nic ze svých blahodárných účinků ani v dnešní době a jsou pro nás stále prospěšné. Přes 50% všech západních léčiv obsahuje látky rostlinného původu. 
Jen kouzelná slůvka jsou dnes jiná - Body&Soul, Wellnes...

Neexistuje chuť, kterou by bylinky nepokryly:

  • svěže-kysele chutná meduňka, šťovík a brutnák
  • sladce-aromatické jsou kerblík, anýz a fenykl
  • ostře kořeněnná je chuť rucoly, křenu, řeřichy

 

Čím více rostlin a bylin známe a pozorujeme, tím lépe budeme rozumět přírodě i sami sobě. Jen samotné hledání, cítění a zkoušení aktivuje léčivé síly v nás. 
 
Bohatý výběr léčivých rostlin vytváří z našich přírodních zahrad nepostradatelný zdroj cenných léčiv. Čaj z máty, meduňky a proskurníku pomůže na kašel.

Léčivky však nemusíme sbírat až když je opravdu zle. Dají se velmi dobře použít i v kuchyni při každodenním vaření jako prevence (česnek, tymián, saturejka, libeček atd.). 
Libeček například podporuje trávení a působí močopudně.

Čerstvě natrhaná mateřídouška má dezinfekční, antimikrobiální a protiplísňové účinky a díky svým látkám regulujícím trávení zlepšuje stravitelnost zj. masitých jídel. Možná je to i důvod, proč se právě k těmto jídlům chuťově hodí? 

Je ceněná především pro odkašlávání při dráždivém kašli a katarech horních cest dýchacích, desinfikuje dutinu ústní, odmašťuje vlasy. Proti lupům je dobré spláchnout vlasy nálevem z listů mateřídoušky a rozmarýny. Nálev z listů je dobrý při kocovině. 
Proto byla součástí mnoha středověkých receptů.


Česnek má výborné léčivé vlastnosti. U lidí se sedavým zaměstnáním pomáhá od zácpy. Uvolňuje hleny a pročišťuje plíce. Čistí krev a tkáně těla. Mimo jiné snižuje tlak, upravuje srdeční činnost, zlepšuje prokrvení cév, podporuje výkonnost srdce, což má zpětně vliv na psychickou pohodu. Má též protisklerotické účinky. 

Medvědí česnek je dobrou alternativou pažitky či česneku. Obsahuje dokonce více účinných látek než samotný česnek. 


Dalším výborným příkladem je kontryhel - rostlinka, v jejíchž listech se často shromažďuje ranní rosa. Mladé listy kontryhelu využíváme v kuchyni pro jeho kořeněnou chuť.Výborně dochutí zeleninové polévky, nádivky, špenát apod. Používá se při ženských potížích, omezí nadměrné krvácení a zmenší menstruační bolesti. 


Heřmánek je pravděpodobně nejznámější ze všech léčivek; působí protizánětlivě, dezinfekčně, uvolňuje křeče, podporuje pocení, pomáhá pří nadýmání nejen lidem, ale i koním a psům. 



Už jméno kostivalu nám napovídá jeho léčivé schopnosti - hojit zlomené kosti. 
Ve středověku používali bylinkáři kostival na srůstání kostí zcela běžně. Kostival má také úžasnou schopnost hojit žaludeční a dvanácterníkové vředy, kýlu a zánět tlustého střeva. Obklady z nastrouhaných čerstvých nebo sušených oddenků smíchaných s vodou, se mohou přikládat na záněty kloubů, výrony, vymknutí kloubů, pohmožděniny, popáleniny a opařeniny. 
Nálev z kostivalu přidaný do koupele zjemňuje kůži.

Všeobecně také platí, že divoké byliny a zelenina mají podstatně vyšší obsah výživných látek než kulturní plodiny. 

Text: Lucie Komendová
Fotografie: www.fotoherbar.zde.cz, Tomáš Vokatý

Permakultura je vytvoření malého ráje
zde na zemi. (Bill Mollison)

Více o permakultuře najdete zde.

Člověk může být opravdovým člověkem jen v přiorozené harmonii s přírodou, zvířaty, rostlinami, větrem a vodou, nebem a zemí.
(Klaus-Michael Meyer-Abich)